W XXI wieku – erze Internetu, mediów społecznościowych i programów w technologii Saas i PaaS, niemal każdy już wie, co to jest cyfryzacja. Nawet najbardziej oporni technice, chcąc nie chcąc, biorą udział w cyfrowej rewolucji, która dotyka już niemal wszystkich płaszczyzn życia. Sprowadza nas to zatem do pytania czym jest cyfryzacja, na które odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest cyfryzacja?

Cyfryzacja to proces polegający na stopniowym wprowadzania technologii cyfrowej do otaczającego nas środowiska. Za cyfryzację uważa się rozpowszechnianie, popularyzowanie i wprowadzanie szeroko pojętej infrastruktury elektronicznej. Bezobsługowe biletomaty, możliwość załatwienia spraw w urzędzie online – bez wychodzenia z domu, praca zdalna, wideorozmowy, zakupy online, a nawet coraz popularniejsze samoobsługowe sklepy spożywcze i kioski. To wszystko elementy cyfryzacji.

Obecnie, branża IT uznawana jest za najszybciej rozwijającą się. Nawet rząd stara się zapobiegać tzw. wykluczeniu cyfryzacyjnemu i wprowadza programy edukacyjne dla starszych osób, które mają pomóc im oswoić się z technologią oraz pozwolić lepiej zrozumieć otaczającą nową – cyfrową rzeczywistość.

Cyfryzacja w administracji publicznej

Cyfryzacja w Polsce jest jednym z kluczowych punktów programów stworzonych przez Ministerstwa: Rozwoju, Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury oraz Edukacji Narodowej. Projekt „Od papierowej do cyfrowej Polski” ma za zadanie zoptymalizować pod kątem cyfrowych rozwiązań technologicznych większość procesów, spraw administracyjnych i innych elementów życia społecznego. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym – aplikacjom IT, załatwianie wielu spraw – składanie wniosków, formularzy itp. staje się prostsze, szybsze i tańsze.

Jednostką powołaną do koordynacji wdrażania rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej jest Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. To organ pomocniczy Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów składający się ze sztabu specjalistów z różnych dziedzin i branż.

Cyfryzacja przedsiębiorstw

Nie inaczej wygląda kwestia cyfrowej transformacji firm w Polsce. Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do wygody związanej z załatwianiem spraw online – zakupy, konsultacje, składanie wniosków. To wszystko można wykonywać wygodnie, bez wychodzenia z domu. Nic zatem dziwnego, że cyfryzacja przedsiębiorstw jest jednym z nieodłącznych elementów rozwoju technologicznego.

Cyfryzacja w firmie wpływa nie tylko na optymalizację kosztów, ale również ma znaczenie dla budowania dobrego wizerunku marki w oczach klientów, kontrahentów, a nawet konkurencji. Dla przykładu – wykorzystanie oprogramowania opartego na SaaS realnie wpływa na oszczędności związane z brakiem konieczności zakupu kosztownych programów w wersji pudełkowej. Firmy coraz chętniej wybierają czasową licencję lub elastyczną subskrypcję, które można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Cyfryzacja wpływa na każdą płaszczyznę życia. Pozwala na cięcie kosztów związanych z automatyzacją wielu procesów w firmie, zwiększa możliwości, rentowność i tempo wybranych czynności. Cyfryzacja to również większa wygoda i nowe możliwości rozwoju. Dzięki niej wiele spraw służbowych można załatwić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem urządzenia mobilnego z dostępem do szybkiej sieci.

W zasadzie ciężko jest obecnie znaleźć chociaż jedną branżę, nieuległą jeszcze, chociażby częściowej cyfryzacji. Aby pozostać na bieżąco z nowinkami technologicznymi, przedsiębiorcy muszą sięgać po nowoczesne rozwiązania informatyczne. W DomData pomagamy naszym Klientom wdrażać nowe rozwiązania technologiczne, sprawdź usługi takie jak np.: