W dobie cyfryzacji i dynamicznych zmian technologicznych organizacje dążą do optymalizacji procesów oraz zwiększania swojej wydajności i elastyczności. Służą temu platformy low-code. Ich rozwój również nie stoi w miejscu, aby na bieżąco wspierać rosnące potrzeby przedsiębiorstw oraz osiąganie przez nie celów strategicznych. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej konwersji procesów na najnowszą generację platformy Ferryt 2.0, która powstała z myślą o zapewnieniu jeszcze wyższej skuteczności i wydajności codziennych operacji.

Konwersja istniejących procesów do Ferryt 2.0 – na czym polega?

Procedura migracji umożliwia niemal w pełni automatyczne przenoszenie procesów oraz dużo szybsze uruchomienie ich na najnowszej generacji platformy Ferryt 2.0 w porównaniu do konieczności tworzenia ich na nowo. Jej celem jest przeniesienie istniejących procesów w efektywny i przystępny sposób, co pozwala zredukować czas potrzebny na wdrożenie.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia samej procedury, warto podkreślić, że zgodnie z nią procesy są migrowane „as-is”, co oznacza, że konwerter nie zmienia samej logiki procesu. Dlatego podjęcie się migracji jest najlepszym momentem na jego ponowną analizę pod względem optymalności przepływu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku procesów o długim cyklu życia, na których zostało naniesione wiele modyfikacji lub których założenia były wielokrotnie zmieniane.

Działanie to jest jednak wyłącznie opcjonalne. Jeżeli logika procesu ma pozostać niezmieniona na obu generacjach platform Ferryt, wystarczy przejść prosty proces migracji, którego poszczególne kroki poznasz szczegółowo w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto przenieść procesy na platformę Ferryt najnowszej generacji?

Konwersja procesów na najnowszą generację platformy Ferryt ma na celu nie tylko zachowanie obecnych funkcjonalności, ale przede wszystkim wykorzystanie najnowszych technologii do zoptymalizowania codziennych operacji.

Kluczowe dla rozwoju platformy było zapewnienie łatwego przejścia z Ferryt 1.0 na najnowszą wersję Ferryt 2.0, aby organizacje mogły w pełni korzystać z jej głównych przewag, m.in.:

  • szybszej reakcji systemu,
  • ponad czterokrotnie lepszej wydajności,
  • obniżenia kosztu infrastruktury przy zapewnieniu skalowalności,
  • wydajniejszego i efektywnego kosztowo opracowywania rozwiązań,
  • uproszczonej komunikacji na linii biznes-informatyka dzięki zastosowaniu notacji BPMN 2.0 (dla projektów workflow) i pełnego kreatora formularzy WYSIWYG,
  • możliwości budowy inteligentnych rozwiązań workflow, które ułatwiają zarządzanie zadaniami,
  • dodatkowych metod instalacji i konserwacji (w tym instalacji opartych na Docker lub w chmurze),
  • lepszego wsparcia w zakresie zapewniania jakości,
  • skrócenia czasu wprowadzenia produktu na rynek przy jednoczesnym wzroście jego jakości,
  • lepszego ogólnego doświadczenia dla klientów i pracowników back office.

Procedura konwersji procesów – poznaj kluczowe kroki

Migracja procesów na najnowszą generację platformy Ferryt to złożony, ale dobrze zdefiniowany proces, który można przybliżyć za pomocą kilku kluczowych kroków. Ich realizacja pozwala na sprawne i efektywne przeniesienie procesów na nową platformę, z zachowaniem wszystkich niezbędnych funkcji i elementów bazodanowych. Są to:

Krok 1. Eksport procesu z aktualnej generacji Ferryt

Ma na celu przygotowanie pliku eksportu, który następnie zostanie zaimportowany na najnowszą generację Ferryt. Jest to standardowy plik eksportu – taki sam, jaki jest używany w przypadku przenoszenia procesu na inne środowisko Ferryt 1.0.

Jak wykonujemy eksport?

(Jeszcze) w konfiguratorze przechodzimy do Konfiguracji produktu i wybieramy aktualną wersję scenariusza. Następnie klikamy Eksport.

Warto tu zaznaczyć, że zalecany jest eksport wszystkich danych (bez uwzględnienia grafik).

Krok 2. Przeniesienie tabel, procedur składowanych, widoków i innych obiektów bazodanowych

W przypadku gdy używamy rejestrów, należy pamiętać o eksporcie tabel, synonimów i widoków z SQL oraz procedur składowanych, jeżeli w Ferrycie używamy słowników dynamicznych lub wspomnianych procedur.

Krok 3. Import procesu na platformę Ferryt najnowszej generacji

Import procesu na platformę najnowszej generacji wykonujemy poprzez Ferryt Architect. Pamiętajmy, że po wykonaniu tego kroku proces będzie dostępny w aktualnej wersji, jednak nie będzie jeszcze aktywny.

Jak wykonujemy import?

Uruchamiamy w przeglądarce konfigurator, a następnie przechodzimy do: Utrzymanie > Import > Import pliku i wybieramy z dysku plik do importu. Jeżeli chcemy zaimportować proces do innego obszaru (w aktualnej generacji Ferryta – jednostki biznesowej), wybieramy import manualny.

Po naciśnięciu przycisku Zatwierdź wyświetlą się trzy pytania związane z dostosowaniem naszego procesu do różnic między środowiskami:

  • Widoczność sekcji z zakładkami (Tech_TabsScreen):
    Pozostawienie tej opcji wyłączonej sprawi, że przy kilku widocznych ekranach (G.ekran.Show()) będą one wyświetlane jeden pod drugim.

Z kolei jej włączenie sprawi, że przy kilku widocznych ekranach pojawi się pasek zakładek, na którym będzie można wybrać wyświetlany ekran.

  • Widoczność sekcji z akcjami użytkownika (Tech_BottomScreen):
    Sekcja ta zawiera przyciski z akcjami, które w procesie może wykonać użytkownik.
  • Widoczność sekcji z paskiem postępu przetwarzania instancji (Tech_TopScreen):
    Włączenie opcji umożliwia pokazywanie postępu w procesie na pasku ponad ekranem.

Dodatkowo należy zaimportować obiekty bazodanowe, które wyeksportowaliśmy z bazy danych generacji Ferryt 1.0 (patrz Krok 2. Przeniesienie tabel, procedur składowanych, widoków i innych obiektów bazodanowych).

Krok 4. Kompilacja procesu

Po dokonaniu importu w architekcie procesów biznesowych przechodzimy do elementu Projektowanie > Konfiguracja procesów > Wersje. Wybieramy właściwy proces i klikamy BPMN przy zaimportowanej wersji scenariusza.

Następnie klikamy przycisk kompilacji, przy czym należy upewnić się, czy ustawiony jest odpowiedni silnik (Ferryt 2). Udana kompilacja powinna wyglądać w następujący sposób:

Krok 5. Konwersja ekranów

W celu konwersji ekranów do najnowszej generacji wystarczy przejść do: Projektowanie > Ekrany. Następnie należy wybrać aktualną wersję zaimportowanego scenariusza i zaznaczyć wszystkie ekrany, które chcemy przekonwertować (nie zaznaczamy nowo wygenerowanych procesów technicznych) i kliknąć jedną z ikonek konwersji. Ilość ikonek do konwersji może różnić się w zależności od środowiska.

Należy podkreślić, że wygląd ekranu na najnowszej generacji Ferryt może nieznacznie odbiegać od oryginalnego, np. poprzez niewielkie różnice w marginesach czy ułożeniu elementów.

Po zakończeniu powyższych etapów proces powinien poprawnie uruchamiać się na środowisku najnowszej generacji Ferryt.

Podsumowanie

Współczesne organizacje, dążąc do maksymalnej wydajności i elastyczności, coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania technologiczne. Ferryt ciągle się rozwija, aby sprostać rosnącym potrzebom przedsiębiorstw, zapewniając jeszcze lepszą efektywność.

Jak widzimy, konwersja procesów na Ferryt 2.0 nie jest trudna i może być wykonana niemal automatycznie, przy zachowaniu ich dotychczasowej logiki. Jest tym bardziej warta rozpatrzenia ze względu na szereg usprawnień i zaawansowanych funkcji, jakie oferuje nowa wersja platformy. Dzięki migracji organizacje mogą zyskać wyższą wydajność i przyspieszyć wdrażanie gotowych rozwiązań biznesowych. Kluczową przewagą Ferryt 2.0 są także rozwijane narzędzia AI, które mają wspierać specjalistów low-code w pracy z platformą, sprawiając, że będzie jeszcze prostsza i skuteczniejsza.

Jeśli Twoja firma chce osiągnąć wyższy poziom elastyczności i wydajności, migracja do Ferryt 2.0 jest krokiem, który zdecydowanie warto rozważyć.

Autor: Paweł Gołąb – Ferryt Developer