Szukasz nowoczesnych rozwiązań biznesowych? Chcesz wdrożyć indywidualne i szyte na miarę oprogramowanie niższym kosztem? W takim razie postaw na rozwiązanie, jakim jest platforma low-code, która jest świetną alternatywą dla klasycznych programów. W tym artykule dowiesz się, czym jest low-code development. Poznasz korzyści płynące z wdrożenia narzędzia low-codowego i dowiesz się jakie zyski może przynieść przedsiębiorstwu takie rozwiązanie.

Co to jest platforma low code development?

Low-code development to podejście do tworzenia aplikacji, które minimalizuje ręczne kodowanie dzięki korzystaniu z interfejsów wizualnych do projektowania i budowy aplikacji. Platforma low code to narzędzie, które ułatwia ten proces, dostarczając środowisko do projektowania, budowania, testowania i wdrażania aplikacji niskokodowych. 

Prostsze podejście do tworzenia oprogramowania sprawia, że z platform low-code mogą korzystać nie tylko deweloperzy, ale także osoby niebędące programistami.

Różnica między low code a tradycyjnym programowaniem

Low-code od tradycyjnego programowania różni się tempem tworzenia aplikacji. Rozwiązania low-code posiadają wiele wbudowanych funkcji, dzięki czemu nie trzeba każdego rozwiązania kodować ręcznie.

Zwiększa się także dostępność tworzenia programów dla pracowników. W tradycyjnym podejściu programista musi zrozumieć wiele technologii, języków i narzędzi. Rozwiązania low-code są znacznie prostsze, dzięki temu w proces tworzenia oprogramowania w większym stopniu mogą zaangażować się pozostali pracownicy. Platforma Ferryt pozwala w prosty i intuicyjny sposób zarządzać procesami biznesowymi bez napisania choćby linijki kodu.

Dlaczego platformy low code zyskują na popularności?

Za popularnością low-code development platform stoi wiele powodów. Głównym z nich jest trend odnoszący się docyfryzacji procesów biznesowych. Dzięki platformom low code firmy mogą szybko tworzyć aplikacje, które ułatwiają pracę ich pracowników i usprawniają relacje z klientami.

Oszczędność czasu i zasobów to kolejne istotne korzyści. Ręczne kodowanie jest czasochłonne, a użytkowanie platformy low-code umożliwia szybsze wdrożenie aplikacji. Dodatkowo, osoby niebędące programistami mogą teraz aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia aplikacji, co przekłada się na oszczędność kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowych programistów.

Co więcej, platformy low-code zapewniają elastyczność. Firmy mogą szybko dostosować swoje aplikacje do zmieniających się wymogów biznesowych czy regulacji prawnych.

Korzyści biznesowe z wdrożenia platformy low code

Wdrożenie platformy low-code przynosi wiele korzyści biznesowych. Przede wszystkim, może przyspieszyć i zautomatyzować wiele zadań. Łatwiejsze jest zarządzanie procesami biznesowymi, np. platforma Ferryt pozwala je monitorować i analizować dane. Dzięki temu optymalizacja procesów jest efektywniejsza, łatwiej również o weryfikację rezultatów zmian.

Platformy low-code to także automatyzacja powtarzalnych zadań. Wysyłka dokumentów, wystawianie faktur, czy też informowanie o zmianie statusów zadania. To tylko kilka przykładowych działań, które mogą być zautomatyzowane. Dzięki temu pracownicy przestają tracić czas na nudne i powtarzalne działania, a mogą skupić się na pracy kreatywnej, której nie wykonają programy.

Jedną z zalet platform low-code są oczywiście koszty. Wdrożenie dedykowanej aplikacji, przygotowanej od podstaw przez programistów jest znacznie droższe. Rozwiązania low-code są oparte o działające moduły, co przyspiesza tworzenie oprogramowania i zmniejsza wydatki niezbędne na jego wdrożenie.

Jak wybrać odpowiednią platformę low code dla Twojego biznesu?

Wybór platformy low code może wydawać się skomplikowany, ale skupienie się na kilku kluczowych aspektach może pomóc w podjęciu decyzji. Warto zwrócić uwagę na funkcje oferowane przez platformę, sprawdzić, czy obsługuje technologie potrzebne dla Twojego biznesu.

Niezbędna jest także integracja platformy low-code z innymi rozwiązaniami i narzędziami, z których korzystasz w firmie. Zwróć także uwagę na wsparcie użytkownika. Czy oprogramowanie posiada support, który reaguje na problemy techniczne? Czy oferuje pomoc w opracowaniu oprogramowania oraz szkolenia dla pracowników?

Oczywiście szukając platformy low-code warto przeanalizować także swój budżet. Zwróć uwagę nie tylko na cenę wdrożenia, ale także utrzymania oprogramowania. Unikaj pułapki niskich kosztów początkowych, gdzie wydatki na przygotowanie aplikacji są niskie, ale miesięczne opłaty są bardzo wysokie.

Jak zintegrować platformę low code z istniejącymi narzędziami w firmie?

Aby zintegrować platformę low code z istniejącymi narzędziami w firmie, należy najpierw dokładnie zrozumieć, jakie narzędzia są już w użyciu i jakie procesy biznesowe są z nimi związane. Dopiero po tym, można planować, jak wdrożyć platformę low-code, aby współpracowała z tym ekosystemem.

Niektóre platformy low-code mogą oferować wbudowaną integrację np. z narzędziami Google lub Microsoft. Jednak komunikacja z mniej popularnym oprogramowaniem może wymagać przygotowania indywidualnych implementacji. Dlatego sprawdź, czy system bmp, który planujesz wdrożyć, zapewnia wsparcie techniczne i dodatkowe usługi, które pozwolą wdrożyć dedykowane funkcje.

Niezbędny jest także proces szkolenia pracowników. Muszą oni zostać dokładnie poinstruowani jak używać nowej platformy. Niezbędna będzie także optymalizacja procesów biznesowych i dostosowanie ich do nowego wyglądu systemu.

Jeśli szukasz wsparcia we wdrożeniu rozwiązań low code w swoim przedsiębiorstwie, to skontaktuj się z nami. Posiadamy w swoim portfolio rozwiązania takie, jak platforma Ferryt. Do tego zapewniamy wsparcie na każdym etapie współpracy.